PIC16F1789-I/P Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : PIC16F1789-I/P
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PIC® XLP™ 16F
Contact Now
PIC16F1789-I/P Specifications
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LIN, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O 35
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3 V ~ 5.5 V
Data Converters A/D 14x12b, D/A 1x8b, 3x5b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)